Elektroniniai valdžios vartai

Elektroniniai valdžios vartai

Elektroniniai valdžios vartai

Elektroninių valdžios vartų teikiamos paslaugos

Tikriausiai ne kartą esate girdėję, kad daugelį valdžios institucijų teikiamų paslaugų galima gauti neišeinant iš namų vos keliais mygtukų paspaudimais. Tai skambūs reklaminiai lozungai, tačiau ar iš tiesų tai įmanoma? Minti savivaldybės koridorių slenksčius – labai varginantis ir stresą keliantis užsiėmimas, todėl prieš išsiruošdami į kokią valstybinę instituciją pažymos, leidimo, ar kitokio popierėlio, pasidomėkite, ar yra galimybė tą paslaugą gauti elektroniniu būdu. Elektroniniai valdžios vartai yra būtent ta vieta, nuo kurios reiktų pradėti ieškoti.

Kam reikalingas el. paslaugų portalas?

El. valdžios koncepcija gimė gana seniai. 2000 metais garsiųjų “Infobalt” parodų metu vykusiose konferencijose ši idėja buvo pristatoma iš įvairių pozicijų. Vėliau imtasi ir konkrečių darbų. Daugelis valstybinių institucijų jau tada turėjo savo sistemas, kurios turėjo palengvinti viešųjų paslaugų teikimą, tačiau elektroninių valdžios vartų portalo teko palaukti dar kurį laiką. Jis pasirodė tik 2016 metais.

El. valdžios vartų portalas turi kelias funkcijas:

  1. Reklamuoja tam tikras valdžios paslaugas vienoje vietoje.
  2. Leidžia prisijungti prie bet kurios paslaugos teikėjo su vienu prisijungimo būdu, pavyzdžiui, el. parašu arba per el. bankininkystę.
  3. Valdžios institucijoms suteikia galimybę sukurti naujas paslaugas neinvestuojant daug laiko ir išteklių į sistemos programavimą ir testavimą.
  4. Leidžia atsiskaityti už užsakytas mokamas paslaugas naudojant vieningą atsiskaitymo sistemą per el. bankininkystę ir kitomis atsiskaitymo priemonėmis.

Sistema yra skirta gyventojams, verslui, valdžios institucijoms ir viešajam sektoriui (įvairioms organizacijoms).

Verslas ir valstybinės institucijos tegul lieka nuošalyje, nes svarbiausias elektroninių valdžios vartų naudotojas išlieka paprastas gyventojas. Kuo el. valdžios vartų portalas naudingas paprastiems žmonėms?

Prisijungimas prie elektroninių valdžios vartų

Prisijungti prie elektroninės valdžios vartų galima naudojant keletą būdų. Populiariausias yra el. bankininkystė.

Elektroniniai valdžios vartai

Elektroniniai valdžios vartai

Tiesiog pasirenkate savo banką ir suvedę identifikavimo duomenis patenkate į banko autorizavimo puslapį, o tada esate nukreipiami atgal į valdžios vartų portalą.

Viešose erdvėse galima pasinaudoti asmens tapatybės kortelės duomenimis, jei tik yra specialūs skaitytuvai.

Dar vienas populiarus būdas prisijungti prie elektroninių valdžios vartų – naudojant mobilųjį parašą. Tai mobiliojo ryšio operatorių suteiktas mobilusis parašas, kurio identifikacija vyksta telefone įvedant sPIN1 ir sPIN2 kodus. Jie išduodami kartu su mobiliojo parašo SIM kortele. Jei reikia mobiliojo parašo, reiktų susisiekti su savo mobiliojo ryšio operatoriumi. Beje, paslauga yra mokama.

Kaip susigaudyti elektroninių valdžios vartų paslaugose?

Prisijungus prie el. valdžios vartų sistemos ir pasirinkus skiltį “Gyventojams”, iš karto į akis krenta paslaugų gausa. Šiuo metu gyventojams teikiama daugiau nei 600 skirtingų paslaugų, todėl nieko nuostabaus, kad iš pirmo žvilgsnio pasirodys painu ir nepatogu.

Norint naudotis tam tikra paslauga, pirmiausia reikia ją surasti. Vos tik prisijungus rasite populiariausių ir dažniausiai naudojamų paslaugų sąrašą.

Pirmoje vietoje – e. sveikatos portalas. Iš tiesų tai dažnai naudojama paslauga, nes būtent čia galima pamatyti savo sveikatos istoriją, paskirtus receptus ir t.t.

Elektroninių viešųjų paslaugų portalas

Elektroninių viešųjų paslaugų portalas

Toliau – “Regitros” paslauga, skirta registruoti automobilių savininkus.

Dėl trečios vietos galima būtų diskutuoti, tačiau registracija į vairavimo egzaminus, pasirodo, irgi populiari paslauga.

Kad būtų paprasčiau susigaudyti visose paslaugose, elektroninių valdžios vartų kūrėjai sugalvojo trigubą paslaugų paieškos modelį:

  1. Paiešką galima vykdyti tiesiog paieškos laukelyje įrašant norimos paslaugos pavadinimą. Ši paieška efektyvi tuomet, kai tiksliai žinomas paslaugos pavadinimas. Įvedus pavienius raktinius žodžius galima gauti gana netikėtų rezultatų.
  2. Paieška pagal gyvenimo atvejus. Tai yra paslaugų skirstymas pagal kelių paslaugų paketus. Pavyzdžiui, skyrelis “Gimus vaikui” turi keletą susijusių paslaugų. Tarp jų įvairūs prašymai dėl pašalpų ir išmokų, registravimas, šeimos kortelė ir t.t. Kai kurie skyreliai turi vos po vieną paslaugą, tad čia surasti, ko reikia, yra paprasta.
  3. Paieška pagal kategorijas. 20 kategorijų yra pakankamai aiškus paslaugų suskirstymas pagal sektorius. Deja, čia pasitaiko daugiau neaiškumų, nes paslaugos yra sugrupuotos kaip susijusios su konkrečia kategorija.

Kai pradedate ieškoti paslaugų, šone atsiranda papildomi paieškos kriterijai. Vienas iš svarbiausių yra paslaugos teikėjas. Taip galima gana greitai surasti, kas teikia paslaugą būtent jūsų savivaldybėje. Dar rodoma, kurios paslaugos yra nemokamos, o kurios gali būti mokamos.

Nors elektroninių valdžios paslaugų portalas ir gana painus, tačiau rasti viską galima.

Elektroninių valdžios vartų portalas skirtas asmenybės identifikavimui

Viena iš elektroninių valdžios vartų funkcijų yra asmens identifikavimas. Asmenį identifikuoti galima keliais būdais – su ID kortele, įstatyta į specialų skaitytuvą, el. parašu, el. bankininkyste, Smart-ID arba per elektroninius valdžios vartus. Būtent ši sistema renka ir kaupia duomenis apie kiekvieną iš mūsų. Tiesa, tie duomenys nėra viešai rodomi, jie pakankamai gerai apsaugoti. Norint pasinaudoti tam tikra paslauga tiesioginiame paslaugos teikėjo puslapyje, reikia save identifikuoti. Kai identifikacija vyksta per elektroninius valdžios vartus, paslaugos gavėjui iš karto yra pateikiami oficialūs kontaktai ir duomenys. Dėl šios priežasties reiktų kartais pasitikrinti, ar duomenys yra nepasenę ir jei reikia, juos atnaujinti.

Elektroninių valdžios vartų kūrėjai įdėjo daug pastangų, kad duomenys būtų suvienodinti ir pateikiami pasaulyje priimtais formatais, nepaisant to, kaip veikia atskira paslauga. Tokiu būdu, el. valdžios portalas tarnauja kaip duomenų perdavimo valstybinėms institucijoms tarpininkas.

Atsiskaitymo už paslaugas galimybė

Elektroniniai valdžios vartai turi dar vieną naudingą funkciją. Už užsakytas pažymas ar kitas paslaugas galima susimokėti naudojant populiariausius atsiskaitymo metodus Lietuvoje. Tokia funkcija padeda valstybinėms institucijoms patikimai ir saugiai surinkti visas rinkliavas už užsakytas paslaugas, o gyventojams taip patogu atsiskaityti. Viskas atrodo lyg perkant el. parduotuvėje – spaudžiate “apmokėti”, tada esate nukreipiami į specialų tarpinį puslapį, kuriame reikia pasirinkti patogų mokėjimo būdą ir pereiti prie apmokėjimo. Labai paprasta ir greita procedūra.

Elektroniniai valdžios vartai nuolatos sulaukia naujų paslaugų. Jos pristatomos pagrindinio puslapio apačioje.

Pats portalas nėra itin išvaizdus ar šiuolaikiškas, tačiau jis labai svarbus kiekvienam iš mūsų. Net ir tiems, kurie “nedraugauja” su technologijomis. Kiekvienoje viešoje bibliotekoje galima pasinaudoti šiomis paslaugomis, todėl jos prieinamos visiems, įskaitant ir senjorus, neturinčius kompiuterio ar išmaniojo telefono.